Mściwoj ze Skrzyńska herbu Łąbędź

Mściwoj (Mszczuj) urodził się ok. 1390 r. Był rycerzem. Wraz z wojskami króla Władysława Jagiełły walczył pod Grunwaldem przeciw zakonowi krzyżackiemu. Według kronik J. Długosza to Mściwoj ze Skrzynna poinformował króla o śmierci wielkiego mistrza krzyżackiego – Urlicha von Jungingena. Wręczył mu pektorał (przenośny relikwiarz), który mistrz nosił zawieszony na szyi. Niewykluczone, że mistrz zginął z rąk Mściwoja i jego giermka Jurga.

Mściwoj był już wówczas doświadczonym rycerzem, występował wśród najbardziej bitnych rycerzy, tzw. przedchorągiewnych.

Mściwoj ze Skrzynna brał także udział w bitwie pod Koronowem (10.10.1410 r.), kolejnej zwycięskiej bitwie. Brał udział w wizycie króla na Węgrzech. W 1428 r. z wielkim księciem Witoldem wziął udział w wyprawie pod Nowogród Wielki, a następnie, wraz z Władysławem Jagiełłą, walczył przeciw księciu Świdrygille.

W 1414 r. (z tego roku pochodzi glejt aragoński z jego nazwiskiem) Mściwoj odbył pielgrzymkę do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostella.

W 1417 r. toczył proces o prawo do patronatu nad kościołem w Skrzyńsku, który przegrał.

Pod koniec życia uzyskał tytuł starosty opoczyńskiego. W niektórych źródłach nazywany jest też podkanclerzym Władysława Jagiełły. Służył na dworze królowej Zofii Holszańskiej (czwartej żony Władysława Jagiełły).

Mszczuj zmarł w 1446 r.

Literatura: