Zamek w Radomiu to zamek królewski. Nigdy nie był tak okazały jak rezydencje polskich władców w Warszawie czy Wawel, ale pełnił funkcję siedziby przedstawiciela władz królewskich i nie raz gościł koronowane głowy.
Radomski zamek, połączony z miejskimi murami obronnymi, chronił miasto założone przez Kazimierza Wielkiego tzw. Miasto Kazimierzowskie, czyli dzisiejszy rynek i jego najbliższe otoczenie.
Zamek w Radomiu nie jest udostępniony do zwiedzania.
Zamek w Radomiu to jednak nie jedyny zamek w okolicy. W ciągu maksymalnie godzinnej jazdy samochodem możemy dostać się do:
- zamku w Iłży (32 km)
- zamku w Janowcu (53 km)
- zamku w Drzewicy (60 km)
- zamku w Solcu nad Wisłą (64 km)
- zamku w Szydłowcu (35 km)
Zamek w Iłży
Zamek w Radomiu oddalony jest od zamku w Iłży o niewiele ponad 30 km. Prowadzi do niego droga krajowa nr 9 (Radom – Rzeszów).
Po oddaniu obwodnicy Iłży, należy pamiętać o zjechaniu do miasta – najlepiej pierwszym zjazdem od strony Radomia na Iłżę. Jeśli pojedziemy kawałek dalej, obejrzymy panoramę z pasmem Łysogór i klasztorem na Świętym Krzyżu. Korzystając z następnego zjazdu na Iłżę, niemal przez cały czas będziemy mieli widok na iłżecki zamek.
Zamek w Iłży wraz całym kluczek iłżeckim (czyli z miastem i okolicznymi wsiami) należał do biskupów krakowskich. To dzięki ich zapobiegliwości na wysokim wzniesieniu nad rzeką Iłżanką powstał zamek, który miał strzec dóbr kościelnych.
W ostatnich latach iłżecki zamek został częściowo odbudowany, a dzięki pracom archeologicznym udało się dotrzeć m.in. do zamkowej studni o imponującej głębokości ponad 20 metrów.
Największą atrakcją zamku jest możliwość wejścia na wieżę ostatecznej obrony (donżon) i oglądanie widoków. No chyba, że ktoś woli zakuwać innych w dyby lub zamykać w klatce błaznów;)
Zamek Iłża – miejsce z historią
Poza zamkiem warto obejrzeć inne atrakcje Iłży.
Zamek w Szydłowcu
Zamek w Radomiu dzieli od zamku w Szydłowcu 35 km. To około 30 minut jazdy drogą ekspresową S7 w kierunku Kielc i Krakowa.
Szydłowieckiego zamku nie widać z drogi. To budowla o charakterze nizinnym, „ukryta” w dolinie rzeki Korzeniówki. Zamek położony jest na specjalnie usypanym, niewielkim wzniesieniu. Otacza go fosa, przez którą prowadzi tylko jeden most.
Szydłowiecki zamek powstał jako rezydencja prywatna. Służył Szydłowieckim, a potem Radziwiłłom. Od końca XIX wieku popadał w ruinę.
Został wyremontowany w latach 60. i 70. XX w. Kolejny remont przeszedł w 2014 r. Ale pora już chyba na następny.
Najcenniejsze komnaty zamku z kasetonowymi stropami i freskami można obejrzeć zwiedzając Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Zamek jest siedzibą dwóch instytucji kultury:
- Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
- Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”
W muzeum, poza kolekcją instrumentów muzycznych (najbogatszą w Polsce), można obejrzeć także wystawę o historii zamku.
Z zamkowego dziedzińca można wejść do Pracowni Historii Szydłowca prowadzonej przez SCK Zamek. Mieści się tak niewielka wystawa prezentująca eksponaty związane z najnowszą historią miasta.
Na wystawy nie ma wspólnego biletu. Oddzielny biletu trzeba kupić w kasie muzeum i w SCK Zamek. Uwaga! Wejścia do obu miejsc są słabo oznakowane. Żeby dostać się do muzeum, trzeba przejść chodnikiem wokół zamkowych murów i dotrzeć do szerokich kamiennych schodów, znajdujących się po wschodniej stronie zamku.
Zamek w Janowcu
Zamek w Radomiu jest oddalony od zamku w Janowcu o ok. 50 km. To trasa, którą można pokonać w godzinę samochodem poruszając się głównie drogą krajową nr 12 w kierunku Lublina.
Zamek w Janowcu położony jest na wysokiej wiślanej skarpie. Jego cechą charakterystyczną są biało-czerwone poziome pasy na fasadzie wschodniej.
Zamek w Janowcu był potężną budowlą. A czasy jego świetności przypadają na renesans. Wystawili go Firlejowie w początkach XVI w. Potem trafił w ręce Lubomirskich. Zniszczenie i ruinę przyniósł przełom XVIII i XIX w. Dziś większość założenia zachowana jest jako trwała ruina. Do zwiedzania udostępnionych zostało kilka sal.
Zamek w Janowcu znajduje się pod opieką Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Poza zamkiem warto odwiedzić miejscowość Janowiec.
Zamek w Solcu na Wisłą
Zamek w Radomiu znajduje się około godziny jazdy samochodem od ruin zamku w Solcu na Wisłą. Droga do Solca jest niezwykle malownicza i kończy się nowym mostem na Wiśle.
Solecki zamek wzniósł Kazimierz Wielki. Budowla ochraniała barki płynące Wisłą. Jak większość obiektów w okolicy został zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego.
A jaki widok rozciągał się z soleckiego zamku? Pewnie podobny do tego, ale Wisła płynęła wówczas znacznie bliżej miasta.
Zamek w Drzewicy
Niemal 100 km od Janowca, ale jedynie 60 km od Radomia znajduje się zamek w Drzewicy. To już województwo łódzkie.
Niewielki nizinny zamek zachowany jest w stanie trwałej ruiny. Natomiast przez wielki nie zmienił się jego układ przestrzenny, czytelny do dzisiaj.