Radomir – imię, które ma znaczenie
Radomir to imię. Na dodatek imię, które ma znaczenie! Co oznacza?
Otóż cząstka „rad” to „zadowolony”, cząstka „mir” to „pokój”. I w ten sposób powstaje – ten, który cieszy się, raduje się z pokoju.
Cząstka „rad” może też pochodzić od słowa „radzić” – czyli „zajmować się czymś, dbać o coś”. W takiej sytuacji Radomir będzie oznaczał tego, który dba o zachowanie pokoju.
Najstarszy Radomir
Jednym z pierwszych Radomirów, o którym możemy odnaleźć informacje, był car Bułgarii. Dokładnie rzecz ujmując, człowiek ten nazywał się Gawrił Radomir. Żył ponad 1000 lat temu. I tak jak jego ojciec Samuel Komitopula bronił swego kraju przed najazdami Cesarstwa Bizantyńskiego. A było czego bronić, bo państwo bułgarskie rozciągało się wówczas od Adriatyku po Morze Czarne.
Choć ten car rządził tylko rok, mieszkańcy utrwalili pamięć o nim nie tylko w księgach. Na przykład na jego imię nosi najwyższy szczyt łańcucha górskiego Biełasica. Więcej o szczytach Radomir tutaj.
Grody Radomirów
Skoro car miał na imię Radomir (dodajmy, że był to syn władcy, który doprowadził państwo bułgarskie do największego rozkwitu), to zapewne wielu ojców decydowało się nadać takie imię swoim synom. Ci rośli, zakładali rodziny, budowali osady, stawali się ważnymi osobami w swoich społecznościach. Zdarzało się, że na ich cześć nazywano grody i osady. Dlatego od Albanii po Rumunię do dziś znajdziemy wsie noszące nazwy wywodzące się od tego imienia.
Moda na imię Radomir pojawiła się także wśród Słowian mieszkających na północy. Dzięki temu w Polsce także znajdziemy miejsca, w których nazwach utrwaliło się imię założyciela. Należą do nich m.in. Radom i Radomsko.
W Europie Południowej
Miejscowości, które noszą nazwę Radomir:
- wieś w Okręgu Dolj w Rumunii
- miejscowość w Czarnogórze
- wieś w Albanii
- miasto w obwodzie Pernik w Bułgarii
Oczywiście są także miejscowości o nazwach zbliżonych. Najprzyjemniejsza dla ucha to chyba ta poniżej. Brzmi niemal jak Mirmiłowo z komiksu „Kajko i Kokosz”.