Chlewiska

  • zabytkowa rezydencja ziemiańska – hotel Manor House
  • zegar z 1902 r.
  • Nepomucen na wyspie
  • po schodach do kościoła
  • Muzeum Techniki z piecem hutniczym
  • zalew

Zamek Chlewickich

Tutejsze ziemie we wczesnym średniowieczu należały do Odrowążów. Już w XII w. stały tu kościół i dwór rycerski. W XV w. przyszła pora na wzniesienie nowej budowli obronnej – powstał zamek Chlewickich. Potem właścicielami zamku byli jeszcze Potkańscy (im budynek zawdzięcza przebudowę na siedzibę reprezentacyjną) i Sołtykowie. Skonfiskowany przez władze, za udział właściciela w powstaniu listopadowymi, zamek zakupili Platerowie. Dzięki Ludwikowi Broel-Platerowi Chlewiska zaczęły się szybko rozwijać.

Dziś w rezydencji działa hotel.

Wieża z zegarem z 1902 r.

Przy głównym skrzyżowaniu Chlewisk stoi wyjątkowy zegar z 1902 r. Umieszczony jest w kamiennej, czworobocznej wieży, która w górnej kondygnacji posiada okna, przez które widoczne są tarcza oraz mechanizm.

Do kościoła po schodach

Próbując dotrzeć do zabytkowe kościoła w Chlewiskach od strony ul. Kościelnej trzeba pokonać potężne schody. Stojąca na szczycie wzniesienia świątynia powstała w latach 1923-24 z wykorzystaniem fragmentów wcześniejszych budowli. W prezbiterium zachowane zostały m.in. ceglane mury z kościoła romańskiego, sklepienie gwieździste z XVI w., czy obramienie okna w kształcie czteroliścia, późnogotycki portal. We wnętrzu m.in. ciekawe epitafium Wawrzyńca Chlewickiego z 1613 r.

Chlewiska - kościół
Chlewiska – kościół

Narodowe Muzeum Techniki w hucie żelaza

Zakłady żelazne istniały tu od wielu wieków.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego

Wydobycie i przetwórstwo rud żelaza ma w tej okolicy bardzo długą tradycję. W Chlewiskach zachowała się huta wybudowana w latach 1890-1892. Zakład działał do 1940 r. i był najdłużej funkcjonującą hutą opalaną węglem drzewnym w całej Europie. Do dziś przetrwały trzy „prażaki”, czyli piece na węgiel drzewny.

Chlewiska - Narodowe Muzeum Techniki
Chlewiska – Narodowe Muzeum Techniki

W zabytkowych halach huty stoją dzisiaj różnego rodzaju maszyny: tokarki, strugarki, wiertarki, a nawet urządzenie do prostowania luf. Swoje miejsce znalazły tu także kolekcje motorów i samochodów, które jeździły po polskich drogach.

Chlewiska - samochody produkowane w Polsce
Chlewiska – samochody produkowane w Polsce

W pobliżu muzeum znajduje się niewielki zalew na rzece Szabasówce i ośrodek wypoczynkowy.

Przez Chlewiska prowadzą dwa szlaki piesze i kilka tras rowerowych.