Biografia
Jacek Malczewski urodził się w 1854 r. W Radomiu. Na budynku, w którym mieszkał (ul. Malczewskiego 8), znajduje się tablica pamiątkowa.
Malczewscy z Malczewa
Rodzina Jacka wywodziła się z podradomskiej wsi Malczew/Malczów (dziś dzielnica miasta). Tata – Julian był sekretarzem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego guberni radomskiej. Mama – to Maria z domu Korwin-Szymanowska.
Jacek w Wielgiem
Gdy Jacek skończył 13 lat, trafił do swojego wuja – Feliksa Karczewskiego. Wraz z jego dziećmi (m.in. Wacławem, który potem ożenił się z młodszą siostrą Jacka – Heleną) uczył się i spędzał czas w Wielgiem (koło Ciepielowa). Ich opiekunem był wówczas Adolf Dygasiński (pisarz i pedagog).
Nauka w Krakowie, Paryżu i Monachium
W wieku 17 lat Jacek wyjechał do Krakowa. Rozpoczął naukę w gimnazjum św. Jacka. Jednocześnie został słuchaczem w klasie Władysława Łuszczkiewicza w Szkole Sztuk Pięknych. Wtedy to pracami Jacka zainteresował się sam mistrz – Jan Matejko. Od tamtej pory Malczewski uczęszczał już tylko do Szkoły Sztuk Pięknych.
Aby rozwijać swoje umiejętności, wyjechał do Paryża. Zwiedzał Europę. W końcu – w 1885 r., wyjechał do ważnego ośrodka sztuki, jakim było wówczas Monachium.
Żona i dzieci
W 1887 r. Malczewski ożenił się z Marią Gralewską. Wkrótce na świat przyszła córka Julia, potem – syn Rafał (ten później też został malarzem).
Sława
Twórczość Jacka Malczewskiego cieszyła się popularnością. Był znanym malarzem. Co więcej, za swoje prace otrzymywał nagrody.
Pracował także jako pedagog. Dodatkowo, przez kilka lat pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Utrata wzroku
W ostatnich latach życia pracę uniemożliwiła malarzowi utrata wzroku. Artysta pochowany został w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie.
Jacek Malczewski symbolizm
Artysta uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego symbolizmu. Interesowały go tematy patriotyczne, nawiązywał do literatury, tradycji biblijnych i mitologii.
Wyjątkowe liczne są w jego twórczości autoportrety oraz portrety. Oczywiście na wielu z nich znajdują się elementy symboliczne.
Jednak w twórczości malarza odnajdziemy także pejzaże. Malczewski utrwalał – zarówno krajobrazy zapamiętane z dzieciństwa, jak i te, które towarzyszyły mu w dorosłym życiu.
Gdzie można oglądać obrazy Jacka Malczewskiego?
Obrazy Jacka Malczewskiego znajdują się w wielu muzeach w Polsce i zagranicą. Największe zbiory posiadają: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.
Oczywiście my zapraszamy do oglądania dzieł artysty w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Warto zaznaczyć, że największą kolekcję prac artysty poza krajem – może pochwalić się Galeria Sztuki we Lwowie (Ukraina).
Jacek Malczewski obrazy
Jacek Malczewski namalował setki obrazów. Oto tytuły niektórych z nich:
- cykl „Moje Życie”
- Polonia
- Portrety
- Leona Wyczółkowskiego
- Piotra Hubala Dobrzańskiego
- Feliksa Jasieńskiego
- Leona Wyczółkowskiego
- Karola Potkańskiego
- żony artysty
- Błędne koło
- Śmierć
- Introdukcja
- Thanatos
- Meduza
- Śmierć Ellenai
- Zatruta studnia z himerą
- Thanatos
- Artysta i himera
- Natchnienie malarza
- Autoportret z paletą
- Autoportret w zbroi
- Wiosna