Po latach planowania i miesiącach przygotowań – 13 sierpnia 2022 r. otwarto Muzeum Historii Radomia.
Muzeum mieści się w zabytkowych kamieniczkach Gąski i Esterski przy radomskim rynku. Nowocześnie zaaranżowane wystawy opowiadają o historii miasta od czasów najdawniejszych po współczesne.
Wejście do muzeum
Wejście do muzeum znajduje się w kamienicy Rynek 4. W kasie (na końcu po lewej stronie) dostępne są bilety w cenie 30 i 20 zł. Korzystanie z audioprzewodnika jest bezpłatne. Trasa zwiedzania jest bardzo dobrze oznaczona, a obiekty czytelnie opisane – więc audioprzewodnik przydaje się, ale nie jest niezbędny. Kasa to jednocześnie sklepik muzealny z pamiątkami i publikacjami.
Dniem bezpłatnego zwiedzania jest sobota.
Nowocześnie o historii
Wystawa opowiadająca o historii Radomia została podzielona chronologicznie na okresy, którym odpowiadają kolejne sale. Zgromadzonym obiektom (oryginałom i kopiom) towarzyszą mapy, wykresy, opisy.
W poznawaniu historii Radomia pomagają aranżacja wnętrz i liczne elementy interaktywne. Urozmaiceniem są obiekty, których można dotykać – np. drewniane klocki do budowania kościoła św. Wacława, czy układanka z dużych siedzisk, po złożeniu przedstawiająca broń z radomskiej Fabryki Broni. Jest miecz, który wyciągnie tylko największy siłacz i stanowisko dla kowala. Przygotowano także przestrzeń dla amatorów historycznych strojów, w której można przymierzyć specjalnie przygotowane ubrania i nakrycia głowy.
Muzeum Historii Radomia – sensoryczna ścieżka zwiedzania
W muzeum przygotowano trasę dla osób niewidzących. Pamiętano o odpowiednim oznaczeniu schodów oraz poszczególnych punktów. Trójwymiarowe obiekty są stabilnie przymocowane, na odpowiedniej wysokości. Posiadają napisy w języku Braille’a.
Ciekawym miejscem są kramy, na których sprzeczają się ze sobą holograficzni kupcy.
W jednej z sal możemy obejrzeć podświetlaną makietę radomskiego zamku z czasów Jagiellonów. Gdzie indziej w goglach VR wkraczamy w świat, w którym pojawiają się m.in. postaci z dzieł Jacka Malczewskiego. Są mundury powstańców, a nawet zielona armata.
Wystawa przybliża różne aspekty historii Radomia – kulturę, sztukę, rzemiosło, przemysł i życie codzienne.
Dzielna radomianka na dziedzińcu
Na koniec odpoczynek na muzealnym dziedzińcu po okiem dzielnej radomianki, o której odwadze pisał historyk i poeta – Wespazjan Kochowski.